wymiana opon na zimowe

Ostatnimi czasy pogoda staje się coraz mniej przewidywalna, a granice między porami roku zaczynają zanikać. Dla wielu kierowców decyzja o wymianie opon na te zimowe staje się kwestią problematyczną. Kiedy więc jest odpowiedni moment na tę zmianę? Istnieje jedna zasada, którą warto mieć na uwadze: opony zimowe powinno się montować, gdy średnia temperatura przez kilka dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

 

Dlaczego należy czekać kilka dni?

Niestety, zbyt wcześnie założone opony zimowe na koła, które nadal poruszają się w wyższych temperaturach (powyżej 7 stopni Celsjusza), mogą skutkować szybszym zużyciem bieżnika opon. Opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki gumowej, co sprawia, że zachowują elastyczność w trakcie zimy. Jednak jazda w ciepłych warunkach przyspiesza ścieranie się bieżnika opon zimowych.

 

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Opony zimowe skonstruowane są z gumy, która w niskich temperaturach zachowuje elastyczność. To pozwala uzyskać odpowiednią przyczepność, co przekłada się na krótszą drogę hamowania, lepsze przyspieszenie, sterowalność i kierowalność pojazdu. Im lepsza przyczepność, tym sprawniejsze działanie systemów bezpieczeństwa. Opony letnie, wytwarzane z innych mieszanki gumowej, stwardnieją w niskich temperaturach (poniżej 7 stopni Celsjusza), co sprawia, że tracą przyczepność i pojazd zaczyna się ślizgać.

 

Kiedy opony zimowe spełniają swoją funkcję?

Opony zimowe będą działać w pełni efektywnie tylko pod pewnymi warunkami:

  1. Ich bieżnik ma więcej niż 4 mm.
  2. Opony nie są starsze niż 10 lat (liczone od daty produkcji).
  3. Opony nie wykazują widocznych uszkodzeń na powłoce gumowej, brak przetarć i widocznych uszkodzeń konstrukcyjnych (opasania, drutówka).
  4. Stopka opony, czyli obszar kontaktu z felgą, jest nienaruszona i nie wykazuje uszkodzeń.
  5. Felgi, na których zamocowane są opony zimowe, są proste (należy sprawdzić je przed montażem i, jeśli konieczne, wyprostować) oraz nie wykazują oznak rdzy. Korozja, zwłaszcza w obszarze kontaktu z oponą, może prowadzić do nieszczelności, a to z kolei skutkuje ciągłym wyciekiem powietrza.

Opony zimowe powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby uniknąć deformacji konstrukcji oraz uniknąć kontaktu gumy z lakierem, olejami oraz działaniem promieni słonecznych.

Przed montażem opon zimowych konieczne jest ich odpowiednie wyważenie, aby uniknąć drgań. Po wymianie opon, zaleca się sprawdzenie oraz ewentualną korektę geometrii zawieszenia.