Konieczność wymiany opon dotyczy każdego pojazdu – różni się jedynie częstotliwością jej wykonywania. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące wymiany opon oraz dowiedz się, czemu tę usługę warto zlecić naszym fachowcom.

JAKIE SĄ RODZAJE OPON?

Najpopularniejszy podział wyróżnia opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne. Pierwsze z wymienionych są dość twarde i sprawnie odprowadzają wodę opadową. Opony zimowe natomiast są wykonane z innej mieszanki gumy, dzięki czemu nawet przy niskich temperaturach zachowują odpowiednią elastyczność. Ich lamele zazębiają się ze śniegiem i lodem, dzięki czemu utrzymują przyczepność w zimowych warunkach, należy jednak pamiętać, że z tego powodu znacznie szybciej się zużywają.

Alternatywą dla dwóch poprzednich typów są opony całoroczne, które powinny mieć symbol „M+S”, co oznacza, że można stosować je o każdej porze roku. Największą ich zaletą jest oczywiście uniwersalność użytkowania, z drugiej strony podlegają szybkiej eksploatacji i mają nieco wyższy opór toczenia. Mimo to cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na łagodne zimy w Polsce – tym bardziej że w naszym kraju nie ma obowiązku stosowania opon zimowych.

KIEDY WYMIENIAĆ OPONY?

Wymiana opon we właściwym czasie jest jednym z podstawowych czynników gwarantujących bezpieczeństwo podróżowania – dlatego tę procedurę warto zlecić naszym fachowcom, którzy wykonają swoją pracę z najwyższą starannością. Jak wspomniano wcześniej, wiele zależy od rodzaju opon.

Zatem kiedy zmienić opony na letnie? Mniej więcej w momencie, gdy temperatura przekracza 7°C, zwykle zaleca się ich stosowanie od Wielkanocy do jesieni. Pamiętaj jednak, aby nie zlecać wymiany opon po pierwszych dniach z wyższymi temperaturami.

W przypadku opon zimowych można stosować analogiczną zasadę, czyli w okresie, gdy średnia temperatura nie przekracza 7°C. Należy jednak pamiętać, że zimą pogoda jest bardzo dynamiczna, nie czekaj więc do pierwszych opadów śniegu – w ten sposób unikniesz także długich kolejek.

To niejedyne sytuacje, w których wymiana opon jest konieczna. Jak każdy inny element pojazdu, opony także ulegają stopniowemu zużyciu, a przy częstej i dynamicznej jeździe może do tego dojść bardzo szybko. Dlatego też istotne jest m.in. określenie wieku opony, czego nasi specjaliści dokonują na podstawie ciągu alfanumerycznego po symbolu DOT. Zużycie opony najłatwiej ocenić po jej oględzinach, szczególnie na podstawie głębokości bieżnika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być ona mniejsza niż 1,6 mm, zaleca się jednak zachowanie znacznie większego zapasu, aby w ten sposób zagwarantować sobie odpowiednią przyczepność. W przypadku opon zimowych wynosi on 4 mm, a letnich i całorocznych – 3 mm.

Opony mogą też zużywać się w nierówny sposób, co zwykle wskazuje także na inną usterkę pojazdu. Taka sytuacja może wywołać konieczność ich wymiany, podobnie jak i wszelkiego rodzaju usterki fizyczne, nacięcia itp. W niektórych przypadkach wystarczy wulkanizacja opon, której także można dokonać w naszym serwisie.

KOSZT WYMIANY OPON

Koszt wymiany opon zależy przede wszystkim od ich wielkości, rodzaju oraz typu obręczy.

W przypadku klasycznych opon ceny wymiany w naszym warsztacie kształtują się w przedziale od 100 (felga stalowa, do 16 cali) do 240 złotych (opony w autach typu SUV, wielkość większa niż 19 cali).

Wymiana opon typu run-flat, wymagająca specjalistycznego sprzętu i doświadczenia, w zależności od wielkości obręczy kosztuje średnio od 220 do 280 zł.

Szczegółowe ceny wymiany opon dostępne są w naszym cenniku: https://www.maximobil.pl/cennik

JAK WYGLĄDA PROFESJONALNA WYMIANA OPON W Premio MAXIMOBIL?

Wymiana opon wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać – i to kolejny powód, aby zlecić ją naszym specjalistom. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie prosta zmiana ogumienia – oprócz tego należy je np. właściwie oczyścić oraz precyzyjnie wyważyć koła, aby pracowały prawidłowo podczas jazdy. Konieczne jest też oczyszczenie śrub, a czasem wymiana wentyli. Ponadto nasi fachowcy ocenią czujnik TPMS, stan piasty i stan felgi.

MAGAZYNOWANIE I PRZECHOWYWANIE OPON

Częstym problemem kierowców jest magazynowanie i przechowywanie opon. Z oczywistych względów wiąże się to z koniecznością posiadania sporej ilości wolnego miejsca, a także późniejszym przewożeniem opon do serwisu. Dla naszych klientów udostępniliśmy komfortową usługę przechowywania opon.

PRZECHOWYWANIE OPON – CENA

Ceny przechowania zależą od wielkości opon oraz tego, czy chcemy oddać do magazynu same opony, czy całe koła. Ceny rozpoczynają się od 140 zł za magazynowanie samych opon za sezon, najwięcej zapłacimy za przechowanie całych kół do SUVów – 200 zł.