Wiele osób słyszało o wyważaniu kół. Część z nich pewnie nawet widziała niewielkie odważniki zaczepione na felgach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę po co się wykonuje tę czynność i dlaczego jest tak ważna?
WYWAŻANIE KÓŁ – NA CZYM POLEGA I DLACZEGO JEST WAŻNE?
Wiele osób słyszało o wyważaniu kół. Część z nich pewnie nawet widziała niewielkie odważniki zaczepione na felgach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę po co się wykonuje tę czynność i dlaczego jest tak ważna?
ŹLE WYWAŻONE KOŁO
Koło – czyli felga, opona i dętka ma pewną masę. Niestety jej rozkład może być nierównomierny. Taki stan nazywamy niewyważeniem koła. Najczęściej są to wartości dochodzące w różnych miejscach do 30g, gdzie 30g jest już uznawane za duże niewyważenie. Wiele osób jak usłyszy o jakie wartości chodzi przymknie oko na ten problem. W końcu jest to raptem kilka gramów. Niestety jest to błędne podejście. Prawa fizyki dają o sobie znać już kiedy ruszymy samochodem i zaczynamy nabierać prędkości. Przy 100km/h 10g-owe niewyważenie koła powoduje siłę odśrodkową o wartości 2kg a przy 150km/h już 5kg. 30g przy prędkości 100km/h daje 7kg a przy 150km/h 15kg! Takie wartości działają na wyobraźnię i pokazują wagę problemu.
W samochodach nowych koła jak i cały układ jezdny są wyważane fabrycznie. Jednak nic nie jest dane na zawsze. Wraz z upływem czasu bardzo często pojawia się złe wyważenie. Może być ono spowodowane choćby uszkodzeniem mechanicznym np. powstałym podczas szybkiego najazdu na wysoki krawężnik, a o takie jak wiadomo bardzo łatwo.
CZYM SKUTKUJĄ ŹLE WYWAŻONE KOŁA?
Odpowiednie wyważenie kół szczególnie jest ważne w samochodach sportowych. Tam siły odśrodkowe z uwagi na możliwość osiągania dużych prędkości są dużo większe niż w przypadku samochodów miejskich. To powoduje nie tylko zmniejszenie komfortu jazdy, bezpieczeństwa ale i szybsze zużywanie się całego układu napędowego. O poprawne wyważenie warto też zadbać w miejskich samochodach bo problem zauważymy już powyżej prędkości 60km/h. Wtedy na kierownicy odczuwalne jest charakterystyczne dla tej przypadłości drżenie. Złe wyważenie możemy też zauważyć po nierównomiernym zużywaniu się bieżnika opony, które dla tej przypadłości ma charakter plackowaty.
WYWAŻANIE KÓŁ – GDZIE WYKONAĆ?
Wyważaniem kół zajmują się zakłady wulkanizacyjne i warsztaty samochodowe. Niestety nie wszystkie się w tym specjalizują. Warto mieć na uwadze, że odpowiednie dobranie odważników nie jest łatwe. Na wyważarki koło jest zakładane bez śrub mocujących i kołpaków co powoduje pewne zafałszowanie wyniku. Dobre zakłady aby wyeliminować ten stan używają specjalnych pierścieni i tarcz. Dlatego oddając koło do wyważenia zwróćmy uwagę czy zakład zajmuje się tym profesjonalnie i czy ma do tego odpowiednie narzędzia.